assadad

 
 

Ar žinote?

Anksčiau gyvenvietė vadinosi Tytavėnai, bet nuo XIX a. vidurio iki XX a. vidurio palaipsniui įsigalėjo dabartinis vardas. Vietovardis kilęs nuo upės Tytuvos (anksčiau vadinosi Tytava), pridedant priesagą -ėnai.

 
 
 
 
 
Naujienos Tytuvėnų vienuolyno ansamblis atgimsta visu grožiu
 
 

Tytuvėnų vienuolyno ansamblis atgimsta visu grožiu

El. paštas Spausdinti PDF

Baigiamas restauruoti Tytuvėnų bernardinų vienuolyno ansamblis plačiajai visuomenei duris atvers jau birželio mėnesį.

Statybininkai viename gražiausių Šiaurės Europoje Tytuvėnų bernardinų vienuolyno ansamblyje dėlioja paskutinius štrichus - baigiamos dažyti sienos, valomos patalpos. Restauratoriai atvėrė unikalią ir gausią sienų puošybą bei atkūrė dalį freskų, informuoja LTV "Panorama".


Per dvejus metus sutvirtinti statinio pamatai, įrengtos komunikacijos, suremontuotos vienuolių celės, kitos erdvės. Vienuolyne įsikurs meno muziejus, konferencijų salė, mokiniams bus vedami edukaciniai užsiėmimai, priiminėjami piligrimai. Darbai kainavo daugiau kaip 10 mln. litų, tačiau lėšų dar trūksta.

"Projekte nėra numatyta lėšų baldams, įvairiems reikmenims. Mes tik gaunam gražias sienas, duris, tačiau, norint priimti lankytojus, reikia ir inventoriaus, ir kėdžių, ir visų kitų smulkmenų", - teigė Tytuvėnų piligrimų centro direktorius Pranas Jurkaitis.

Vienuolyne gausu ir, manoma, čia gyvenusio vienuolio sienų puošybos, kuri beveik šimtmetį slėpėsi po dažais - restauratoriams teko nulupti 20 ir daugiau sluoksnių. Pirmojo aukštos sienos, lubos ir net durų arkados ištapytos bibliniais piešiniais, o antrame aukšte gausu Pranciškonų ordino monogramų, citatų iš Šventojo Rašto.

"Tam, kad būtų sutvarkytas visas pirmojo aukšto koridorius, dar reikia 600 tūkst. litų, kuriuos tikimės gauti ateityje. Ir jeigu visas tas grožis būtų pilnai atidengtas, sutvarkytas, tai tikrai lankytojų pas mus netrūktų", - įsitikinusi Šiaulių vyskupijos bažnytinio paveldo muziejaus vadovė Rūta Krencienė.

Ateityje planuojama rekonstruoti ūkinius pastatus, kuriuose galėtų apsistoti piligrimai. Plačiai visuomenei Tytuvėnų vienuolynas duris atvers birželio 11 dieną.

XVII-XVIII a. nuošalioje, tačiau vaizdingoje vietoje, tarp ežerų, pastatytas Tytuvėnų bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblis, beveik nepaliestas gaisrų ir karų, yra laikomas vienu iš įdomiausių ir didžiausių sakralinės architektūros paminklų Lietuvoje ir visoje Šiaurės rytų Europoje.

Ansamblį sudaro bažnyčia, šventorius su Kristaus laiptų koplyčia, dviaukščio vienuolyno mūras ir šiam ansambliui priklausantys ūkinės paskirties pastatai. Nuo 2004 metų vienuolyno erdvėse vyksta Tytuvėnų vasaros festivalis.

Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblis - vienas iš keliolikos kultūros paveldo objektų, kurių tvarkybos darbai vykdomi įgyvendinant Jono Pauliaus II piligrimų kelio kūrimo ir jo objektų pritaikymo piligrimų ir turizmo reikmėms 2007-2013 metų programą.

 
 
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt